تحصیل کودکان مهاجر؛ تلاشی به نفع جامعه ایرانی و مهاجران

 سال‌ها است که تحصیل کودکان مهاجر در ایران دغدغه بسیاری از فعالان فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای ایران و افغانستان است. با این که چند روز از سال جدید تحصیلی شروع شده، بسیاری از کودکان مهاجر نتوانسته‌اند در مدارس ثبت‌نام کنند و شمار زیادی از آنها از تحصیل بازمانده‌اند.

این در حالی است که چند سال قبل مقام معظم رهبری دستور دادند تمام کودکان افغانستانی، اعم از قانونی و غیرقانونی، باید امکان ادامه تحصیل داشته باشند. ایشان تاکید کردند که «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرانی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.»

دیروز سه شنبه چهارم مهر ماه «مجمع فعالان مهاجرین» نشستی را با موضوع «مشکلات تحصیل دانش‌آموزان اتباع» برگزار کرد تا درباره این موضوع به هم‌اندیشی بپردازد. «مجله مهر» در حاشیه برگزاری این نشست، با چند تن از فعالان حوزه مهاجرت گفتگو کرده تا جزئیات بیشتری درباره شرایط تحصیل کودکان مهاجر را بشنود.

۰ seconds of 6 minutes, 24 seconds

امسال دومین سالی است که اول مهر نداشته‌ایم!

فاطمه خاوری، مدیر مدرسه «جویندگان دانش» اولین کسی بود که با او هم‌سخن شدیم. او از سال ۷۰ فعالیت خود را در زمینه آموزش شروع کرده و امروز حدود ۳۲ سال است که در این مسیر گام برمی‌دارد: «۳۲ سال کار شبانه‌روزی را نمی‌توان در چند دقیقه خلاصه کرد ولی باید بگویم فراز و نشیب‌های زیادی در دهه‌های مختلف تجربه کرده‌ام. هر دهه مشکلات خاصی داشته‌ایم. در شرایط سختی جویندگان دانش را اداره کردیم، نه کلاسی داشتیم نه مدرسه‌ای؛ بچه‌ها روی یک موکت می‌نشستند و هیچ امکاناتی نداشتند، حتی امکانات اولیه مثل نیمکت و تخته. آنقدر تشنه دانش و مطالعه و درس بودند که به ما هم انگیزه تلاش می‌دادند. از بین همان بچه‌ها دانش‌آموزان با استعداد زیادی بیرون آمدند که امروز هرکدام‌شان یک گوشه مصدر خدمت هستند.»

با اینکه پرونده ۳۲ سال آموزش و کار او مقابل مدیران است، امسال برای دومین سال متوالی روز اول مهر در مدرسه حضور نداشته و بعد از چند روز، هنوز نتوانسته سال تحصیلی را در مدرسه جویندگان دانش شروع کند. «زمانی که رهبری فرمودند حتی بچه‌های غیرقانونی هم باید تحصیل کنند، امیدوار بودیم مدارس خودگردان تعطیل شوند و بچه‌ها بتوانند در مدارس رسمی درس بخوانند. با این‌همه دستور ایشان روی زمین ماند و اجرایی نشد. امسال هم کودکان زیادی از تحصیل بازمانده‌اند.»

منبع:مهر