تجارت خارجی ایران با اوراسیا به دوونيم میلیارد دلار رسید

در طی 11 ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و244میلیون و536 هزارو 210 دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال 97، با میزان 550 میلیون و410 هزارو 9 دلار،  رشد  105 درصدی را به همراه داشته است.

از سوی دیگر، درتا بهمن ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و244میلیون و536 هزارو 210 دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال 97، به میزان 550 میلیون و410 هزارو 9 دلار بوده است که رشدی بالغ بر 105 درصد داشته است. 

گفتنی است، حجم واردات ایران از اوراسیا طی 11 ماهه سال 98 بالغ بر 2 میلیون و811 هزار و228 تن است.که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و204 هزارو 379 تن کالا بوده است . وی افزود ، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و204 میلیون و379 هزارو 26 دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و283 میلیون و81 هزارو470 دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته ایم .همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط های گندم وگوشت بوده است . 

در همین راستا سید روح الله لطیفی ، سخنگوی گمرک ایران در خصوص اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص های اقتصادی قابل توجهی دارد به طوری که رتبه اول استخراج نفت با دارایی 14.5 درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با 20.2 درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با 4.9 درصد از سهم جهان ، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر8درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با 4.7 درصد از جهان ، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است وبا تولید ناخالص ملی 4.7تریلیون دلار،  مساحتی بالغ بر 20 میلیون کیلومتر مربع را دارا است وجمعیتی بالغ بر 184 میلیون نفردر آن   زننندگی می کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می تواند بسیار با اهمیت باشد . سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی(روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان)هستند و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی در خصوص شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران، اظهار داشت: اصلی ترین کشورهای عمده صادر کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه ، ایتالیا وترکیه هستند وهمچنین کشورهای عمده وارد کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان ، ترکیه ، ایتالیا، سوئیس وانگلستان هستند ، در این میان سهم  ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا  طی 11 ماهه سال 98 ، بالغ بر دو میلیارد و448 میلیون و915 هزار 236 دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال 97 بالغ بر یک میلیارد و 833 میلیون و491 هزارو479 دلار بوده است . که طی یکسال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود 40 درصد افزایش را نشان می دهد .

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا ، فدراسیون روسیه با 387 میلیون 721 هزارو45 دلار وپس از آن کشورهای ارمنستان وقزاقستان بودند. همچنین عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را  سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته ، کیوی ، خیار وخیارشور ، انگورخشک شده وپرتقال تشکیل می دهند.

لطیفی همچنین با اشاره به موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا گفت: بر اساس این موافقت نامه که از آبان ماه سال جاری اجرایی شده است ، 380 ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه مذکور مورد توافق قرار گرفته است .

وی افزود : تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید کنندکان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد. هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از 40 کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است. همچنین تبادل آسان و روان تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه گذاری متقابل می شود.

منبع:تسنيم