تجارت ایران و آمریکا با رشد ۷ درصدی از ۲۵ میلیون دلار گذشت


تجارت ایران و آمریکا در نیمه نخست سال جاری میلادی با رشد ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از ۲۵ میلیون دلار رسید.

  دفتر آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ میلادی به ۲۵٫۵ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷ درصد افزایش داشته است. در ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۲۳٫۸ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش ، در نیمه نخست ۲۰۲۳ ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۳۲ درصدی داشته است. در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۸٫۸ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۲۴٫۹ میلیون دلار افزایش یافته است.

اما واردات این کشور از ایران در نیمه نخست امسال افت ۸۸ درصدی داشته و به ۰٫۶ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در نیمه نخست سال قبل ۵ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

ارزش تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل توجهی نیست. ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا در نیمه نخست سال جاری میلادی رتبه ۱۷۶ و در میان منابع وارداتی این کشور رتبه ۲۰۹ را داشته است.

منبع:تسنیم