بیانیه تروئیکای اروپا درباره برنامه هسته‌ای ایران

سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک با نادیده گرفتن مسوولیت‌هایی که در اجرای توافق هسته‌ای داشته اند، ادعاهایی را درباره تاثیر اقدامات هسته‌ای ایران بر برجام و مذاکرات احیای برجام در وین مطرح کردند.

به گزارش معیار پرس از تیترنیوز، سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک پیش‌ از آغاز نشست شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، سند قانونی توافق هسته‌ای، مدعی شدند: ایران دو سال است که در حال انجام دادن اقداماتی بی‌سابقه است و اخیرا حساس‌ترین تخطی‌ها از برجام[توافق هسته‌ای] را سرعت بخشیده است. ایران هم چنین نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش داده و باعث شده است جامعه بین‌المللی اطلاع کمتری از وضعیت برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد. برنامه هسته‌ای ایران هیچ‌گاه به اندازه امروز پیش‌رفته نبوده است. این توسعه هسته‌ای در حال تضعیف صلح و امنیت بین‌المللی و نظام جهانی منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است.

 این بیانیه می‌افزاید: فرانسه، آلمان و انگلیس به اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند هستند. ما به طور خستگی‌ناپذیر و با حسن نیت با تمامی شرکایمان در وین در تلاشیم توافقی برای حفظ و احیای برجام حاصل کنیم. ایران از توافقاتی که به سختی و پس از هفته‌ها مذاکرات چالش‌برانگیز ایجاد شده بودند، فاصله گرفته است، در حالی که خواست های بیشینه‌گرایانه دیگری را مطرح می‌کند. ما در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که توسعه برنامه هسته‌ای ایران کاملا برجام را از هم خواهد گسیخت.

این سه کشور مطرح کردند: درِ دیپلماسی هنوز کاملا برای ایران باز است تا یک توافق انجام دهد. ایران باید میان فروپاشی برجام و توافقی منصفانه و جامع که به نفع مردم ایران باشد، یکی را انتخاب کند. توسعه مداوم هسته‌ای ایران به معنای این است که ما به سرعت در حال نزدیک شدن به آخر راه هستیم.