به سوی مبادلات تجاری ۲۰ میلیارد دلاری

ایران و عراق در روزهای اخیر درباره مسایل مهمی مانند تسویه بدهی، توسعه شبکه‌های حمل و نقل و تسهیل مناسبات مرزی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری مذاکره کرده‌اند که گام بزرگی برای تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری میان دو طرف به شمار می‌رود.

در سفر اخیر نخست وزیر عراق به کشورمان درباره مسایل مهمی مانند پرداخت بدهی عراق، راه آهن شلمچه- بصره، لایروبی اروند، تسهیل مناسبات مرزی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری رایزنی شد.

پرداخت بدهی عراق یکی از مواردی بود که باید برای آن برنامه ریزی می شد و مطابق توافقات انجام شده مقرر شد تا ایران کالاهای مورد نیاز خود را از جهان بخرد و هزینه‌های آن از طریق بدهی‌های عراق به ایران بابت صادرات انرژی پرداخت شود که خود راهی برای رفع مشکلات تحریم ها نیز محسوب می‌شود.

وی افزود: پروژه‌های راه آهن شلمچه – بصره،  لایروبی اروند، ساماندهی نقل و انتقالات مرزهای تجاری و مسافری و رفع مشکلات حوزه‌های سرمایه‌گذاری از دیگر مواردی بود که در دیدارهای نخست وزیر عراق با مقامات ایران مورد مذاکره قرار گرفت.

«مصطفی الکاظمی» که چند ماهی از تکیه بر صندلی نخست وزیری‌اش در عراق نمی گذرد ایران را به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود انتخاب کرد و برای مدت دو روز به کشور همسایه و هم مرز خود آمد تا با مقامات سیاسی و اقتصادی ایران دیدار و مذاکراتی داشته باشد.

وی در راس هیاتی از جمله وزیران امور خارجه، نفت، برق، دارایی، دفاع، بهداشت و مشاور امنیتی ملی این سفر دو روزه را انجام داد که طی آن درباره توسعه مناسبات اقتصادی مذاکره شد.

در همین راستا «یحیی آل اسحاق» رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق این سفر را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: این سفر که برای دیدار با مسوولان عالی رتبه کشور صورت گرفت در کمتر از سه ماه از آغاز دولت الکاظمی، نشان از همراهی دوطرف برای بهبود روابط داشت.

وی با بیان این که افزایش مبادلات تجاری یکی از مهمترین توافقات میان دو کشور بود، تصریح کرد: پرداخت بدهی عراق یکی از مواردی بود که باید برای آن برنامه‌ریزی می‌شد و مطابق توافقات انجام شده مقرر شد تا ایران کالاهای مورد نیاز خود را از جهان بخرد و هزینه‌های آن از طریق بدهی‌های عراق به ما بابت صادرات انرژی پرداخت شود که خود راهی برای رفع مشکلات تحریم‌ها نیز محسوب می‌شود.

وی افزود: پروژه‌های راه آهن شلمچه – بصره،  لایروبی اروند، ساماندهی نقل و انتقالات مرزهای تجاری و مسافری و رفع مشکلات حوزه‌های سرمایه‌گذاری از دیگر مواردی بود که در دیدارهای نخست وزیر عراق با مقامات ایران مورد مذاکره قرار گرفت.

هفته گذشته که الکاظمی، ایران را به عنوان اولین سفر خود انتخاب کرد، در بدو ورود مورد استقبال «رضا اردکانیان» وزیر نیرو قرار گرفت که نشان دهنده اهمیت مذاکرات اقتصادی در این سفر برای هر دو کشور داشت و بعد از آن نیز در دیدارهای متعدد با مقامات ارشد کشورمان، بر گسترش تعاملات اقتصادی تاکید شد.

دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با الکاظمی با اشاره به اقدامات دولت عراق برای تقویت امنیت مرزها، تسریع در اجرای توافقات دو کشور به ویژه در حوزه های اقتصادی را حائز اهمیت دانسته و به نفع منافع دو کشور ارزیابی کرد و طرف عراقی نیز طی سخنانی بر اهمیت تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه های اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.

با توجه به توافقاتی که در سال گذشته میان این دو کشور انجام شده است، سفر نخست وزیر عراق به ایران در توسعه و استحکام روابط دو کشور تاثیر مهمی خواهد داشت. هم چنین در این سفر برای رسیدن به افق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو کشور نیز رایزنی‌هایی انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز پس دیدار نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با خبرنگاران با اشاره به این که در طول چند ماه که از پذیرش مسوولیت الکاظمی می گذرد شاهد حرکت خوب در روابط تجاری میان دو کشور بودیم، اظهار داشت: درباره شرایط بهداشتی منطقه و مساله ویروس کرونا نیز با یکدیگر گفت‌وگو کردیم.

روحانی ارتقا و گسترش روابط تجاری بین دو کشور را موضوع دیگر گفت و گوی خود با الکاظمی عنوان کرد و گفت: اراده دو دولت بر آن است که روابط تجاری دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار ارتقا ببخشند. هم چنین دو کشور مصمم هستند همه مفاد توافقاتی که در اسفند سال ۹۷ در بغداد بین دو دولت به تائید رسید و توافق شد، را اجرایی کنند که در آن، مسائل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و اتصال راه‌آهن شلمچه – بصره و لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفته بود.

هم چنین محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در بالاترین سطح در حال تعمیق و آمار تبادلات تجاری و گردشگری دو کشور رو به بهبود است، تصریح کرد: اخیرا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا مبادلات تجاری دستخوش مشکلاتی شده، اما عزم دو کشور بر افزایش حداکثری روابط و مناسبات در حوزه‌های مختلف است.

عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران بعد از کشور چین به شمار می‌رود که فرصت‌های بسیاری برای همکاری و تسهیل روابط تجاری میان دو کشور وجود دارد.

بر همین اساس الکاظمی نیز در دیدار با رییس جمهوری کشورمان با تاکید بر این که این سفر با هدف تقویت روابط دو جانبه بین دو کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: در سایه این چنین چالش‌هایی ما نیازمند هماهنگی بین دو کشور هستیم به نحوی که تامین کننده منافع ایران و عراق باشد.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که در راه مقابله با تروریسم و اکنون نیز برای گذر از چالش‌های اقتصادی در کنار عراق ایستاده است. عراق تبدیل به یک بازار بزرگ برای تجارت و صادرات ایران شده است و امیدوارم که به زودی چالش همه‌گیری کرونا را پشت سر بگذاریم و شاهد روابط تجاری و اقتصادی و فرهنگی شکوفایی باشیم که منافع هر دو ملت را تامین کند.

با نگاهی گذرا به شرایط فعلی عراق که به دلیل شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمدهای نفتی مواجه شده، مشخص می شود که این سفر از اهمیت بالایی برای این کشور برخوردار بوده است، بر این اساس ایران می تواند در بازار عراق نقش آفرینی گسترده داشته باشد و عراق نیز می‌تواند با نادیده گرفتن بخشی از فشارهای آمریکا اقدام به توسعه روابط اقتصادی با ایران اقدام کند.

منبع:ايرنا