بررسی اقساط وام ازدواج 50 میلیون تومانی

دولت در لایحه بودجه سال 1399 مبلغ وام ازدواج جوانان را به مانند سال 1398، 30 میلیون تومان در نظر گرفته بود که این مبلغ در کمیسیون اقتصادی مجلس به 50 میلیون تومان افزایش یافت و پس از آن کمیسیون تلفیق نیز بر آن مهر تاییدی زد و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است. پیش بینی می شود که در صورت تایید وام ازدواج 50 میلیون تومانی برای سال آینده، از هفته سوم فروردین ماه سال جاری امکان ثبت نام برای دریافت این نوع وام فراهم شود.

بررسی ها نشان می داد که دولت در لایحه بودجه ای که تقدیم مجلس کرد، مبلغ وام ازدواج سال آینده را مشابه با مبلغ آن در سال جاری یعنی 30 میلیون تومان در نظر گرفته است. مبلغی که با افزایش قیمت لوازم و مایحتاج زندگی در سال های اخیر اصلا همخوانی نداشت. به همین منظور در کمیسیون اقتصادی مجلس تصمیم گرفته شد تا وام ازدواج برای سال آینده به 50 میلیون تومان برای هر زوج افزایش یابد. این پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه شد و کمیسیون تلفیق نیز با آن موافقت کرد.
در لایحه بودجه ای که کمیسیون تلفیق نهایی و آن را به شورای نگهبان جهت بررسی ارسال کرد، مبلغ وام ازدواج 50 میلیون تومان به ثبت رسید. در تبصره 16 بند الف این لایحه آمده است:
“به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجهایی که تاریخ عقد ازدواج آن ها از مورخ 1 فروردین ماه 1396 می باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال 1399 پانصد میلیون (50000000) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است”.
بنابراین اگر شورای نگهبان مهر تایید به این تبصره لایحه بودجه سال 99 بزند آنگاه از سال آینده وام ازدواج برای هر یک از زوج ها 50 میلیون تومان خواهد بود.

مبلغ اقساط وام ازدواج 50 میلیون تومانی چقدر خواهد بود؟
با توجه به این تبصره مدت بازدپرداخت وام قرض الحسنه ازدواج 7 ساله عنوان شده است. بنابراین تقریبا اقساط وام ازدواج 50 میلیون تومانی 650 هزار تومان خواهد بود و با احتساب کارمزد 4 درصد حدود 2 میلیون تومان سود بابت پرداخت این وام از هر نفر دریافت خواهد شد.

از چه زمانی وام ازدواج 50 میلیون تومانی پرداخت خواهد شد؟
پس از آنکه شورای نگهبان نیز مهر تایید بر این وام 50 میلیون تومانی زد و قانون بودجه به دولت ابلاغ شد، دولت موظف است که این قانون را از ابتدای سال 99 اجرایی کند. پس از ابلاغ، بانک مرکزی موظف است که سامانه ثبت نام وام ازدواج خود را به روز کند و مبلغ وام را به 50 میلیون تومان افزایش دهد.
در سال جاری افزایش وام ازدواج به 30 میلیون تومان از 10 فروردین ماه اتفاق افتاد و متقاضیان پس از ثبت نام و تعیین شعبه تقریبا از اردیبهشت ماه موفق به دریافت وام ازدواج خود شدند. بنابراین می توان حدس زد که امکان ثبت نام برای وام ازدواج 50 میلیون تومانی سال 99 نیز از هفته سوم فروردین ماه سال جاری فراهم شود.

تابناک/