بانکداری اسلامی، با دقت در بانک توسعه تعاون در حال اجراست

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در آستانه هفته بانکداری اسلامی اقدامات این بانک در اجرای بانکداری بدون ربا را تشریح کرد.
حجت اله مهدیان با اشاره به این که در حوزه تسهیلات و امهال اقدامات قابل توجهی در چارچوب بانکداری بدون ربا انجام داده ایم خاطرنشان کرد: از اسفند ماه 1399 مصوبه ای را به تمام شعب سراسر کشور و شرکت های زیر مجموعه بانک ارسال شده است و بر رعایت اصول شرعی و مصوبات بانک مرکزی در عملیات بانکی تاکید شده است.
مدیر عامل در تشریح این مصوبه اعلام کرد: با توجه به این که خود را ملزم و مکلف به اجرای قواعد شرعی می دانیم این مهم را در تمام مصوبات بانک اعمال کرده ایم.
مهدیان تاکید کرد: اهمیت اجرای قوانین شرعی به اندازه‌ای بود که در اسفند ماه سال گذشته سیاست‌های اعتباری بانک ابلاغ شد.براساس این مصوبه دانش و دانسته‌های اعضای کمیته اعتباری مدیریت های شعب سراسر کشور درباره معاملات اسلامی و انواع روش های امهال در چارچوب مفاد بخشنامه‌های ابلاغی از سوی بانک مرکزی با روش های متنوع آموزشی تقویت شد.
وی گفت: کارکنان شعبه‌های بانک توسعه تعاون موظف هستند ضوابط و شرایط معاملات اسلامی را در هنگام عقد قرارداد برای مشتریان تشریح کنند.
به گفته مهدیان، به متقاضیان دریافت‌کننده تسهیلات در قالب کارت مرابحه نحوه استفاده از کارت مذکور در چارچوب ضوابط بانکداری اسلامی به صورت پیامک آموزش داده می‌شود.
مهدیان بر تشکیل کمیته فقهی و کارشناسی برای بررسی قرار داد های بانک تاکید کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت کمیته فقهی بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی می‌توان در تبیین قواعد و مقررات شرعی و بانکی گام‌های موثری برداشت.
وی ادامه داد:به روسای شعب در سراسر کشور تاکید شده است تا محتوای عقود بانکی برای مشتریان به صورت کامل تشریح شود.
مدیر عامل بانک توسعه تعاون بر اهمیت آموزش و ارتقای دانش همکاران درباره عقود اسلامی تاکید کرد و گفت: با همکاری واحد آموزش و روابط عمومی بانک موضوعات مربوط به قرار دادهای بانکی را در قالب بورشور و فیلم‌های آموزشی به همکاران و مشتریان بانک ارائه شده است.
وی تصریح کرد: بانک توسعه تعاون به عنوان یک بانک توسعه ای و دولتی خود را ملزم به رعایت مصوبات بانک مرکزی می‌داند. در طول سال‌های گذشته تلاش کرده‌ایم بیشترین تطبیق را با مصوبات بانک مرکزی داشته باشیم.
مهدیان یادآور شد:در طول سال های گذشته از اقدامات پر ریسک که ممکن است درآمد های بانک را افزایش دهد پرهیز کرده ایم چرا که اعتقاد داریم حرکت در چارچوب شرع مقدس و قوانین بانک مرکزی در صورت های مالی بانک توسعه تعاون خود را نشان می دهد.در طول سال‌های گذشته حسابرسان مهر تایید بر عملکرد بانک توسعه تعاون زده اند.
مهدیان در پایان تاکید کرد: بانکداری ا سلامی صرفاً با حذف ربا محقق نمی شود و لازمه یک نظام بانکی اسلامی حرکت در مسیری است که مبانی اسلامی اقتصاد در آن لحاظ شده باشد. از شاخصه های بانکداری اسلامی علاوه بر حذف ربا، می توان به ویژگی های خاص آن مانند انجام معاملات و قراردادها بر اساس عقود اسلامی، شفافیت و توجه به اخلاق بانکداری اشاره کرد.