باراه اندازی نوروپلتفرم؛مغزجایگزین تراشه رایانشی شد

 

یک جرعه ازجهان دانش  بهارسادات موسوی

[ گزارش ازپژوهش های تازه ]

با راه اندازی نوروپلتفرم؛
مغز جایگزین تراشه رایانشی شد

شرکت سوییسی فرانک اسپارک «نوروپلتفرم» را راه اندازی کرده که نخستین پلتفرم پردازش زیستی است که به جای تراشه های سیلیکونی، ارگانوییدهای مغز انسان عملیات های محاسباتی را انجام می دهند.

به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، ارگانوییدها در حقیقت نسخه های کوچک تری از اعضای بدن هستند که در آزمایشگاه کشت شده اند.

نورو پلتفرم (Neuroplatform) نخستین واحد میزبان قدرت پردازش ۱۶ ارگانویید مغز به حساب می آید که براساس ادعای شرکت سوییسی، مصرف برق آن یک میلیون بار کمتر از تراشه های سیلیکونی است.

تراشه های سیلیکونی که دنیای پردازش را دگرگون کرده اند به دلیل اندازه کوچک تر برای ناکارآمدی شان مشهور هستند. ترانزیستورهای این تراشه ها انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند و از آنجا که کاربردهایی مانند توسعه مدل های هوش مصنوعی در حال افزایش است، تاثیر این ناکارآمدی بیش از پیش نمایان می شود.

از آنجا که نورو پلتفرم از بافت مغز انسان برای پردازش داده استفاده می کند، به طور کلی از پلتفرمی استفاده می کند که سخت افزار، نرم افزار و زیست شناسی در آن گردهم جمع شده اند. محققان بیشتر اوقات چنین سیستمی را خیس افزار( wetware) می نامند زیرا بخش های بیولوژیکی در آن به کار رفته است.

شرکت فاینال اسپارک با استفاده از تنظیماتی نوآورانه به نام آرایه های چند الکترودی(MEA) این امر را امکانپذیر کرده که در آن ها توده های سه بعدی بافت مغز قرار می گیرند.

هر MEA دارای چهار ارگانویید مغز است که با ۸ الکترود مرتبط هستند. این الکترودها نقشی دوگانه در تحریک ارگانویید و همچنین ثبت داده های فرایند دارند.

انتقال داده از طریق مبدل های دیجیتال آنالوگ انجام می شود. یک سیستم میکروفلوئیدی نیز از MEA ها پشتیبانی می کند و دوربین ها می توانند بر کل عملیات ناظر باشند.

در بخش نرم افزاری نورو پلتفرم شامل مجموعه ای است که وارد کردن متغیرها برای محاسبات و خوانش و یکپارچه سازی داده های خروجی را ممکن می کند. شرکت سوییسی مدعی است پردازشگر ابداعی آن یک میلیون بار کمتر از تراشه سیلیکونی انرژی مصرف می کند. اما بخش های زنده این تنظیمات رایانشی نیز با این چالش روبه رو است که در نهایت می میرد و از کار می افتد.

چین ۴ ماهواره به مدار زمین برد

چین ۴ ماهواره متعلق به خوشه Beijing — ۳C را همراه یک موشک لانگ مارچ ۲D به فضا فرستاد.

به گزارش سی جی تی ان، این موشک از مقر پرتاب ماهواره تایووان در ایالت شانشی واقع در شمال چین به فضا پرتاب شد. این پانصد و بیست و سومین مأموریت مجموعه موشک‌های لانگ مارچ است.

پیش از این، موشک لانگ مارچ ۲D ماهواره‌های Beijing- – ۳A و Beijing- – ۳B را به مدار زمین برده بود.
پنجمین آکادمی شرکت علوم و فناوری هوافضای چین خوشه ماهواره‌ای Beijing — ۳C را توسعه داده که شامل ناوگانی از ماهواره‌های مجهز به حسگر بصری ازراه دور با وضوح بالا است.

این ماهواره‌ها تصاویری دقیق از زمین ثبت و اطلاعاتی ارزشمند برای مقاصد مختلف فراهم می‌کنند. ۴ ماهواره پس از فعال شدن در یک شبکه همگام با یکدیگر فعالیت می‌کنند و به این ترتیب پشتیبانی لازم در حوزه‌هایی مانند مدیریت زمین و منابع، تحقیقات کشاورزی، رصد محیط زیست و برنامه ریزی شهری فراهم می‌کنند.

تشخیص سریع و ارزان سرب در آب

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه فناوری نانیانگ و چندین شرکت خصوصی موفق به ارائه فناوری شدند که می‌تواند میزان سرب در آب را در مقادیر بسیار کم تشخیص دهد.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که ۲۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان در معرض آب آشامیدنی قرار دارند که حاوی مقادیر نسبتا بالایی سرب است که می‌تواند بر رشد مغز در کودکان تأثیر بگذارد، باعث ایجاد نقص در هنگام تولد شود و انواع مختلفی از اثرات عصبی، قلبی و سایر اثرات آسیب‌زا را ایجاد کند. فقط در آمریکا، حدود ۱۰ میلیون خانوار آب آشامیدنی را از طریق لوله‌های سربی تحویل می‌گیرند.

جیا زو برایان سیا از محققان MIT، می‌گوید: «سرب یک مشکل بزرگ است که سالانه جان بیش از ۱ میلیون نفر را می‌گیرد.»

اما آزمایش سرب در آب نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و دست و پا گیر دارد و به طور معمول برای به دست آوردن نتیجه نیاز به چند روز زمان دارد. از نوارهای تست ساده نیز می‌توان استفاده کرد که به سادگی پاسخ بله یا خیر را در مورد وجود سرب نشان می‌دهد اما هیچ اطلاعاتی در مورد غلظت آن وجود ندارد. مقررات فعلی سازمان حفاظت از محیط زیست میزان سرب آب آشامیدنی مناسب را کمتر از ۱۵ ppb می‌داند که این میزان آنقدر کم است که تشخیص آن به سادگی امکان‌پذیر نیست.

این فناوری جدید می‌تواند سرب را با غلظت ۱ ppb شناسایی کند و این کار با یک ردیاب ساده مبتنی بر تراشه و به صورت دستی قابل انجام است. برای این کار فقط یک قطره آب کافی است. تراشه‌ای که این گروه ساختند یک تراشه فتونیک بوده که در آن مولکول‌هایی حلقه‌ای با شکل خاص استفاده شده که یون‌های سرب را به دام می‌اندازند. برای دستیابی به چنین سطوح دقت، آزمایش فعلی به دستگاهی به نام طیف‌سنج جرمی القایی پلاسما نیاز دارد. که هم پرهزینه و هم زمان‌بر است. اما در این سامانه جدید یک لیزر کوچک و تابش به تراشه‌ی فتونیکی می‌تواند به سادگی نتیجه را ارائه دهد.

این سیستم می‌تواند برای تشخیص سایر آلاینده‌های مشابه در آب، از جمله کادمیوم، مس، لیتیوم، باریم، سزیم و رادیوم سازگار باشد. این دستگاه می‌تواند با کارتریج‌های ساده که می‌توانند برای تشخیص عناصر مختلف جابه جا شوند، عمل کند.

قوانین هوش مصنوعی اروپا از ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود

پس از آن که کشورهای اتحادیه اروپا درباره قوانین حاکم بر هوش مصنوعی در دسامبر ۲۰۲۳ به توافق رسیدند،  اکنون قرار شده این قوانین از ماه آینده وارد مرحله اجرایی شود.

به گزارش رویترز، به این ترتیب معیاری جهانی برای فناوری به وجود می آید که در زندگی روزمره افراد به کار می رود.

قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا جامع تر از روش آمریکا در زمینه پیروی داوطلبانه از قوانین است. این در حالی است که قوانین چین در این زمینه با هدف حفظ ثبات و کنترل بر کشور وضع شده اند.

رای مثبت کشورهای اتحادیه اروپا به تصویب این قانون، ۲ ماه پس از آن اعلام شد که قانونگذاران منطقه پس از ایجاد تغییراتی کلیدی در لایحه هوش مصنوعی۲۰۲۱ کمیسیون اروپا از آن پشتیبانی کردند.

طی ماه های اخیر در سراسر جهان نگرانی ها درباره هوش مصنوعی به اخبار جعلی، اخبار نادرست و محتوای تحت نظارت قانون کپی رایت بیشتر شده است. این در حالی است که محبوبیت سیستم هوش مصنوعی مولد مانند چت جی پی تی اوپن ای آی و چت بات جمینی گوگل میان مردم نیز بیشتر شده است.

متیو میشل وزیر دیجیتالی سازی بلژیک در بیانیه ای اعلام کرد: این قانون مهم که در نوع خود در جهان بی سابقه است، چالش های فناورانه جهان را برطرف می کند و فرصت هایی برای جوامع و اقتصادهای ما فراهم می کند. اروپا با ارائه قانون هوش مصنوعی روی اهمیت اعتماد، شفافیت و مسوولیت پذیری در برخورد با فناوری های جدید تاکید می کند و از سوی دیگر تضمین می کند این فناوری به سرعت در حال تحول طوری شکوفا می شود که نوآوری در اتحادیه را بهبود بخشد.

قانون هوش مصنوعی وظایف سختگیرانه ای در زمینه شفافیت برای سیستم هایی با ریسک بالا وضع کرده اما الزامات برای مدل های هوش مصنوعی عمومی آسانگیرانه تر است. قوانین مذکور استفاده دولت از داده های بیومتریک نظارت بر افراد در اماکن عمومی را به جرایم خاص، جلوگیری از حملات تروریستی و همچنین جستجو برای مظنونین در جرایم خطرناک محدود می کند.

اما به گفته کارشناسان گستره تاثیرگذاری قانون جدید فراتر از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است. این قانون گستره ای جهانی خواهد داشت و شرکت های خارج از منطقه که از داده های مشتریان اروپایی در پلتفرم هایشان استفاده می کنند نیز باید از آن پیروی کنند. کشورها و مناطق دیگر احتمالا از قانون هوش مصنوعی اروپا به عنوان زیربنای قوانین مخصوص خود استفاده کنند.

هرچند قانون جدید در سال ۲۰۲۶ اعمال می شود اما ممنوعیت استفاده از هوش مصنوعی در امتیازدهی اجتماعی، استخراج غیرهدفمندانه تصاویر صورت افراد از اینترنت یا فیلم دوربین های مدار بسته ۶ماه پس از اجرایی شدن قانون، اعمال می شود.

تعهدات مربوط به مدل‌های هوش مصنوعی عمومی پس از ۱۲ ماه و قوانین برای سیستم‌های هوش مصنوعی تعبیه شده در محصولات تحت نظارت در ۳۶ ماه آینده اعمال خواهد شد. جریمه های تخلف از قوانین ۷.۵ میلیون یورو (۸.۲ میلیون دلار) یا ۱.۵ درصد گردش مالی تا ۳۵ میلیون یورو یا ۷ درصد از گردش مالی جهانی بسته به نوع تخلف متغیر است.

کسب مدال برنز نمایشگاه اختراعات ژنو ۲۰۲۴

حمزه نجفی‌مهر مخترع جوان ایرانی در چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی اختراعات ژنو ۲۰۲۴ در کشور سوئیس موفق به کسب مدال برنز و دریافت جایزه ویژه نوآوری‌های این نمایشگاه شد.
در جریان برگزاری چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی اختراعات جهان در ۱۷ تا ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ ( ۲۹ فروردین تا ۲ اردیبهشت سال جاری در ژنو — سوئیس، حمزه نجفی‌مهر مخترع جوان ایرانی موفق به کسب مدال برنز شد.

اختراع حمزه نجفی مهر ، یک عینک و پلتفرم هوشمند واقعیت مجازی است که ابزارها و راهکارهایی نوین برای توسعه برند شخصی را ارائه می‌دهد. این پلتفرمِ منحصر به فرد قادر است با بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی، به تحلیل داده‌ها و شناخت شرایط پرداخته و تجربه‌ای بی‌نظیر جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی کاری و حرفه ای، اجتماعی و حتی عاطفی را برای هر کاربر ایجاد کند.

با استفاده از این پلتفرم هوشمند، افراد قادرند به طور مستقیم با هوش مصنوعی در تلفن همراه خود در تعامل باشند و تجربه‌ای بی‌نظیر از داشتن یک مربی و راهنما را در شرایط مختلف و در محیط مجازی، داشته باشند.

این عینک و پلتفرم امکاناتی مانند امکان حضور در سخنرانی به صورت واقعیت مجازی، امکان حضور در جلسات گروهی و کلاس ها به صورت واقعیت مجازی، امکان شخصی‌سازی تمرین‌ها در حوزه توسعه فردی، امکان تعامل با هوش مصنوعی در حوزه‌های مرتبط با شخص و یا کسب و کار آن و … را برای کاربر میسر می‌کند.

لازم به ذکر است، پیش از این حمزه نجفی مهر مقام دوم و مدال نقره جهانی از نمایشگاه بین المللی و تخصصی اختراعات سئول ۲۰۲۳ را دریافت کرده بود.