اولتراسوند ضعف حافظه را به تاخیر می‌اندازد


روش پزشکی جدید امکان‌های نامحدودی را برای درمان دارویی بهتر آلزایمر، تومور و سایر بیماری‌های مغز فراهم کرده است.

به گزارش «ساینس فوکوس»، دانشمندان مسوول این کشف از «امپریال کالج» لندن اعتقاد دارند که این روش جدید که دربرگیرنده «فوران کردن داروها به درون مغز» است، همچنین می‌تواند از شکل گیری بیماری جلوگیری کند، پیرشدن مغز را به تاخیر انداخته و ازدست‌رفتن حافظه با بالا رفتن سن را کاهش دهد.

در حال حاضر بسیاری از بیماری‌های مغزی درمان ندارند با وجود این که ۵۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به آلزایمر هستند که شایع‌ترین شکل زوال عقل به شمار می‌رود. این مساله (فقدان درمان) تا حدی به علت ساختار موسوم به «مانع خون – مغز» (BBB) در مغز انسان است. این ساختار به عنوان یک دیوار در برابر مواد سمی و پاتوژن‌ها عمل کرده و از نورون‌ها محافظت می کند. اما همین دیوار مانع از رسیدن داروهای قوی به جاهای مورد نیاز می‌شود اغلب به این علت که مولکول‌های دارو بزرگتر از آن هستند که بتوانند عبور کنند. حتی مولکول‌های کوچکتر هم برای عبور از این مانع مشکل پیدا می‌کنند. بر اساس این مقاله، بیش از ۹۸ درصد مولکول‌های کوچک دارویی قابل عبور از BBB نیستند.

دکتر «سوفی مورس» از محققان حوزه مهندسی زیستی در امپریال کالج و مولف اصلی این تحقیقات است. این مطالعه نشان می‌دهد که چگونه مورس و همکارانش از طریق ترکیب کردن اولتراسوند (فراصوت) و حباب‌های فوران کننده (bubbles) به طور موقت دیواره BBB را باز کردند تا مقداری از داروها بتوانند عبور کنند.