معاون درمان وزارت بهداشت ؛

امکان پذیرش بیماران خارجی در ۲۰۰ مرکز پزشکی وجود دارد

دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت : در حال حاضر ۲۰۰ مرکز پزشکی، دارای مجوز پذیرش بیمار خارجی (IPD) هستند که از این تعداد ۱۸۶ مورد بیمارستان  و ۱۴ مرکز جراحی که به صورت کلینیک های کوچک برای اعمال جراحی محدود بوده، هستند. این مراکز در  ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی و تحت نظارت وزارت بهداشت مستقر و در حال فعالیت هستند.

به گزارش پایگاه خبری معیارپرس به نقل از صبای سلامت، دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حضور بیمار، فرایند درمان و ترخیص باید نظام مند و مطابق با استانداردهای جهانی باشد، اظهار کرد: از این رو ما با همکاری و تعامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حال تشکیل مجموعه ای هستیم که بتوانیم بیماران را از مبدا کاملاً منطبق با استانداردها به ایران بیاوریم، آخرین پروتکل های درمانی به روز شده را اجرا و بعد از درمان دوباره به کشور مبدا برگردانیم.

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این موضوع که تمام خدمات پزشکی در کشور قابل ارائه است، گفت: خدمات موسسه رویان در زمینه سلولی مولکولی ناباروری، پیوند مغز استخوان، پیوند اعضا (مشروط به اینکه گیرنده و دهنده هر دو از یک کشور باشند)، اعمال جراحی بزرگ قلب، جراحی های مرتبط به ارتوپدی، اعمال جراحی چشم، جراحی پلاستیک و زیبایی، پوست و مو، دندانپزشکی و ایمپلنت ها از جمله بزرگترین اقداماتی است که در کشور به بیماران خارجی ارائه می شود.

دکتر کریمی بیان کرد: در سال ۹۹ بیش از ۸۰ هزار بیمار بستری با ویزای درمانی به ایران مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند. این تعداد جدا از بیمارانی است که به صورت سرپایی و یا در مراکز جراحی محدود خدمات مورد نیاز را دریافت کرده اند. در مجموع به صورت تخمینی طی سال گذشته به بیش از یک میلیون بیمار خارجی خدمات درمانی ارائه شده است. سال ۹۹ سالی همراه با پاندمی کرونا بود. ان‌شاءالله با فروکش کردن این ویروس خدمات چندین برابر ارائه خواهد شد .

وی افزود: از نظر تعداد، بیماران از ۹۹ کشور به ایران مراجعه کردند که بیشتر آنها از کشورهای همسایه همچون افغانستان، عراق، آذربایجان و عمان بوده اند.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص طب سنتی نیز گفت: ایران به دلیل قدمت تاریخی، طب سنتی قوی دارد. مطالب در این زمینه به صورت علمی استخراج و به شکل پروتکل درمانی جهت استفاده در سلامتکده ها تدوین و ابلاغ می شوند.  سلامتکده ها نیز موظفند مطابق این  پروتکل ها، خدمات را به بیماران ارائه دهند.

وی افزود: به دلیل فضای نمایشگاه از ۱۴ بیمارستان جهت ارائه توانمندی‌ها دعوت کرده ایم تا زمینه ای برای آشناسازی خدمات درمانی کشور باشد. در صورت تمایل بقیه بیمارستان ها و مراکز دارای مجوز نیز خدمات را در اختیار قرار می دهند.

گفتنی است، معاون درمان وزارت بهداشت پس از حضور در گردهمایی، از غرفه های مربوط به بیمارستان های کشور بازدید کرد.