افزایش مهاجرت از روستاها نگران‌‌کننده است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شناخت ظرفیت‌های هر منطقه و سرمایه‌گذاری به‌روی آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: بی‌توجهی به حوزه تولید و اشتغال موجب مهاجرت روستاییان به شهرها شده است.

اسدالله عباسی افزایش مهاجرت از روستاها را امری نگران‌کننده تلقی کرد و با بیان این که این مشکل به‌علت بی‌توجهی به حوزه تولید و اشتغال روستایی در سال‌های اخیر ایجاد شده است اظهار داشت: زیرساخت‌های رفاهی خوبی در روستاها فراهم شده اما برنامه اشتغال زایی این مناطق به‌خوبی پیش نرفته است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تنها با ایجاد خدمات رفاهی نظیر آب‌ شرب سالم، راه‌سازی، گازرسانی و برق‌رسانی نمی‌توان جلوی مهاجرت و خالی شدن روستاها را گرفت عنوان کرد: توسعه روستاها باید همه‌جانبه و پایدار باشد و تمام مؤلفه‌ها از جمله امکانات زیرساختی و رفاهی و ایجاد فرصت‌های شغلی در آن دیده شود.

عباسی عدم پیشبرد توسعه پایدار روستایی مطابق برنامه‌های پنجم و ششم توسعه را یکی از دلایلی که زمینه افزایش مهاجرت از روستاها را فراهم کرده است تلقی کرد و ابراز داشت: برای ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها باید در ابتدا ظرفیت این مناطق به‌خوبی شناسایی و سپس برای سرمایه‌گذاری روی آن‌ها برنامه‌ریزی شود.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس نام گذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و با بیان این که ایشان در ده سال اخیر به‌روی مسائل اقتصادی تأکید فراوانی داشته‌اند افزود: دشمن در حال حاضر روی اقتصاد دست گذاشته است و قصد دارد از این طریق به ما ضرباتی را وارد کند.

وی موتور محرکه اقتصاد در استان‌هایی نظیر گیلان را بافت روستایی، کشاورزی و تولید در این بخش تلقی کرد و ضمن تأکید بر لزوم توجه بیشتر مدیران و برنامه‌نویسان به‌روی این حوزه اظهار داشت: وجود حلقه‌های مفقوده در اجرای برنامه توسعه پایدار روستاها موجب شده اهداف مورد نظر تاکنون به‌خوبی محقق نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس چای، برنج، مرکبات، زیتون، دام و طیور، آبزی‌پروری و نمونه‌های دیگر از این دست را از جمله مزیت‌های مهم استان گیلان در بخش کشاورزی خواند و تصریح کرد: اگر برنامه‌ ایجاد امکانات زیرساختی و اقتصاد پایدار روستایی با هم منطبق نباشند جلوگیری از مهاجرت روستاها تحقق پیدا نمی‌کند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس اعطای تسهیلات اشتغال زایی به روستاییان با هدف رونق کسب‌وکار و ارتقای سطح درآمدی مردم آن را برنامه‌ای خوب تلقی کرد و ابراز داشت: انتظار داریم مسوولان مربوطه به این بخش توجه جدی‌تری داشته باشند تا گیلان نیز بتواند در مسیر تحقق شعار جهش تولید نقش خود را به‌خوبی ایفا کند.

منبع:تسنيم