اسب سرکش اقتصاد!

سید ابوالقاسم موسوی

مدیر مسئول

معیارپرس – این روزهای آخر سال ، بحث داغ محافل علمی ، رسانه ها و خانواده ها افزایش لحظه ای بهای اجناس مورد نیاز مردم هست و عجیب این که بی مناسبت و پر مناسبت ، در کوچه و بازار این افزایش را به صعود بی مهار بهای ارز و اصطلاحا دلار منتسب می کنند و جالب این که مسوولان هم دلایل این افزایش را به بیرون از مرزها حواله می دهند!
این که ممکن هست دشمنان در تدارک ضربه زدن به برنامه های در حال اجرای کشور باشند امر غریبی نیست اما بالاخره در کنار توجه به این معضل ، باید بپذیریم توفیق ضربه زنندگان وقتی نمایان می شود که زمینه این توفیق در داخل فراهم باشد.غفلت از این مهم ، بیماری اقتصاد ما را مزمن کرده است و چه بسا بیمار را عنقریب به تخت بیمارستان بکشاند.
زمینه های داخلی در این مورد متعدد است و اقتصاد دانان کشور بارها نسبت به تاثیرات آن ها هشدار داده اند و رسانه ها نیز در انعکاس آن ، وظیفه حرفه ای خود را به انجام رسانده اند.آنچه در این مورد
گفتنی است این که ظاهرا یا توان پی گیری درست مساله نبوده یا اراده ای برای حل معضل وجود
نداشته است.
بنظر می رسد اکنون که زیر فشار مشکلات عدیده و عیان ، توجه به ریشه بروز ، ظهور و وجود این مشکلات ضرورت پیدا کرده است ، می توان امیدوار بود که بخشی از اقدامات اخیر در زمینه اقتصاد کشور ، به رفع موانع سرمایه گذاری در تولید اختصاص پیدا کند. اگر زمینه سرمایه گذاری درست مردم فراهم شود و امنیت سرمایه ها تضمین گردد مطمئنا سرمایه های مردم درمسیرهای غیر مولد مانند خرید ارز و طلا و حتی دلالی مسکن صرف نخواهد شد. اگر دلار معضل اکنون و سابقِ اقتصاد ما هست و بوده ، به خاطر آن هست که مردم امنیت همه جانبه سرمایه هایشان را در داشتن و حبس آن می دانند.
به قول معروف ؛ پرنده ها در جایی که آثار حضور صیاد را مشاهده کنند نخواهند نشست و سرمایه به جایی خواهد رفت که امنیت داشته باشد ولی شوربختانه جامعه ما فضای سرمایه گذاری مولد را با هزار و یک مساله سد کرده است و طبیعتا سرمایه هابه جایی رفته است که ناامن کردنش نامحتمل تربوده است!
ضرورت دارد بدانیم تا دیرتر نشده مسیر را باید اصلاح کرد.تا اسب سرکش اقتصاد رام گردد و نیز باید متذکر شد چه بخواهیم و چه نخواهیم ؛ ایجاد امنیت برای سرمایه متلازم با آزادی در سرمایه گذاری و اتخاذ تدابیر مورد نیازاست. پس ، کاهش و درست تر ، حذف موانع ضرورت تام دارد.این جا از همان جاهایی است که حقیقتا انقلابی باید عمل کرد.