اجرای طرح‌های اشتغالزا در استان‌های مرزی سرعت می‌گیرد

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت مصمم است با همکاری بخش خصوصی اجرای طرح‌های اشتغالزا در استان‌های مرزی را سرعت ببخشد.

حجت‌الله میرزایی روز پنجشنبه در بررسی ظرفیت های اقتصادی و مشکلات مرزنشینان مریوانی اظهار داشت: سرعت بخشی به طرح های اشتغالزا در کشور از جمله در استان‌های مرزی در دستور کار دولت بویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی اافه کرد: در قالب تیم اقتصادی، زمینه‌های اشتغال این استان‌ها بررسی و از تجربیات کارآفرینان و تولیدکنندگان موفق برای توسعه فرصت‌های شغلی بهره‌ گیری می‌شود.

 میرزایی ایجاد اشتغال را نیازمند کمک و همراهی دولت و مردم اعلام کرد و افزود: کارآفرینان و صاحبان ایده های کارآفرینانه باید در مرکز برنامه ریزی های توسعه ای و شغلی قرار گیرند.

کارآفرینان و صاحبان ایده به سمت “جهش تولید” هدایت می شوند

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان نیز با اشاره به شعار جهش تولید، گفت: عمده تلاش ما در سال جاری هدایت کارآفرینان و صاحبان ایده به سمت رونق و جهش تولید و در نهایت ایجاد ارزش افزوده است.

برهان صلواتی اظهار داشت: در سفر معاون اقتصادی وزیر کار به مریوان، ضمن بررسی مشکلات مرزنشینان به ویژه کولبران، پتانسیل‌های شهرستان نیز به لحاظ مرزی بودن شناسایی و در دستور کار قرار می‌گیرد.

 وی با اشاره به ۱۹ تعاونی مرزنشین استان با عضویت ۲۱۵ هزار نفر ااافه کرد: از این تعداد هشت تعاونی در سروآباد، چهار تعاونی در مریوان و هفت تعاونی در سقز و بانه فعالیت می‌کنند و ۱۶۷ هزار نفر نیز کارت الکترونیکی مبادلات مرزی دریافت کرده‌اند.

مریوان ظرفیت بزرگی برای توسعه طرح‌های اقتصادی دارد

فرماندار شهرستان مریوان نیز گفت: ظرفیت های بزرگ این شهرستان، زمینه مناسبی برای طرح‌های بزرگ اقتصادی فراهم آورده که امیدواریم این ظرفیت‌ها هرچه زودتر مورد بهره برداری قرار گیرد.

آرتیکاس اقبال خواستار اجماع نظر مسوولین برای ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در مریوان شد و گفت: ۶۲ هکتار زمین برای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی افزود: راه اندازی شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق، فراروی محصولات کشاورزی، ایجاد تعاونی‌های کارآمد مرزنشین، توسعه و عمران و فراگیر بانوان از جمله دیگر طرح های بزرگی است که می تواند توسعه اقتصادی مریوان را شتاب بخشد.

وی گفت: بعد از بندر شهید رجایی، بیشترین حجم ترانزیت کشور در سه سال گذشته از طریق مرز باشماق مریوان صورت گرفته و این مهم ظرفیت و پتانسیل مناسبی برای توجه روز افزون به شهرستان مریوان را فراهم آورده است.