آیت الله رئیسی: پرونده دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان مفتوح است

رئیس قوه قضائیه درباره گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۷ گفت: برخی از پرونده‌های تشکیل شده برای کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و کالا وارد نکردند، همچنان مفتوح است.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت ‎الله سید ابراهیم رئیسی، در جلسه روز دوشنبه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرمان حضرت امام (ره) اظهار داشت: امروز نام سپاه با خدمت ‎گزاری به مردم قرین است و اقدامات عزت‎ مندانه و افتخارآفرین سبزپوشان سپاه در همه عرصه‌های جهاد و خدمت، آمریکا را ناامید کرده است.

رئیس قوه قضائیه دلیل دشمنی آمریکا و غرب با سپاه را اثرگذار بودن این نهاد مقدس و در مقابل، رضایت مقام معظم رهبری و مردم را سرمایه‌ای عظیم برای آن توصیف کرد و از پاسداران انقلاب اسلامی خواست قدردان این نعمت بوده و با همت مضاعف در جهت تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و خدمت به مردم گام بردارند.

آیت ‎الله رئیسی تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران و حمایت تسلیحاتی انگلیس از سعودی ‎‌ها برای حمله به مردم بی دفاع یمن را مصداق بارز جنایت علیه بشریت دانست و گفت: خنده ‎دار است کسانی که غذا و دارو را تحریم و کالاهای پزشکی مردم کشورهای دیگر را سرقت می‌کنند، می‌گویند آماده کمک به مردم ایران هستیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که مردم ایران کالای مسروقه مصرف نمی‌کنند، افزود: مردم ما در یک رزمایش ملّی با همدلی و همبستگی کالای پزشکی مورد نیاز خود را در اوج روزهای مواجهه با پدیده کرونا تولید کردند و امروز نه تنها به مرز خودکفایی در این زمینه رسیده‌ایم که به زودی شرایط صادرات این کالاها نیز فراهم می‌شود.

آیت‎الله رئیسی در ادامه به مسائل پساکرونا اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در روزهای مواجهه با کرونا با گذشت و ایثار و بخشش اجاره‌ها و تعویق اخذ وجوه چک‌هایشان به کمک همدیگر آمدند، ولی در پساکرونا نیز مسائلی وجود خواهد داشت که از ائمه جمعه و جماعات، معتمدین و حقوقدانان و وکلا می‌خواهیم کمک کنند این مسائل با ریش سفیدی حل و فصل شود و تا حد ممکن دعاوی به تشکیل پرونده در دستگاه قضائی منتهی نشود؛ گرچه در صورت تشکیل پرونده، همکاران ما حتماً به آن ها رسیدگی خواهند کرد.

آیت ‎الله رئیسی بر همین اساس متذکر شد که شورای پیشگیری قوه قضائیه را مأمور کرده است با برگزاری جلسات فشرده، مسائل پساکرونا در همه حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و به ویژه موضوعات حقوقی و قضائی را بررسی کند تا دستگاه قضائی در مواجهه با آن ها منفعلانه عمل نکند.

رئیس قوه قضائیه درباره گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۷ و گزارش دادستانی در این زمینه نیز توضیح داد: برخی از پرونده‌های تشکیل شده برای کسانی که ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفتند و کالا وارد نکردند، منجر به صدور رأی شده‎ و در مرحله اجرای حکم هستند، برخی پرونده‌ها در دادسرا همچنان مفتوح است، ولی اگر موارد جدیدی هم باشد، دادگستری آماده رسیدگی به آن هاست.

آیت ‎الله رئیسی بر همین اساس بر لزوم نظارت و شفافیت در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های اقتصاد، سلامت و غذا و دارو تأکید کرد و گفت: نظارت‎گریزی امر پسندیده‌ای نیست و از دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود از نظارت و شفافیت در عملکردشان استقبال کنند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: مردم از دستگاه‌های نظارتی انتظار برخورد با فساد دارند و پسندیده نیست که ما بگوییم در فلان حوزه دزدی و فساد وجود دارد بلکه باید بگوییم فساد و تخلف در فلان حوزه را کشف و با دزد و مفسد و خلافکار برخورد کرده‌ایم.

آیت ‎الله رئیسی با تأکید بر این‌که دولت باید ساختارهای فسادزا در دستگاه‌های اداری را اصلاح کند و دستگاه قضائی هم قاطعانه با فساد و مفسدان مبارزه کند، گفت: این‌که بگوییم موریانه فساد به جان بخش‌هایی از نظام اداری کشور افتاده، سودی برای مردم ندارد بلکه باید موریانه‌ها را شناسایی و با آن ها برخورد کنیم.

در این جلسه حجت‎ الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی در خصوص کشتار جوجه‌های یک روزه، اعلام کرد: این موضوع با دستور ریاست محترم قوه قضائیه بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به این که ایران بزرگ‌ترین صنعت طیور را در منطقه دارد، لازم بود در ایام کرونا با توجه به کاهش تقاضا، سیاست کاهش تولید زودتر به تولیدکنندگان ابلاغ شود، اما مصوبه کاهش ۱۵ میلیونی تولید جوجه یک روزه در روز هجدهم فروردین ماه و درست زمانی به مرغداران ابلاغ شد که جوجه‌های یک روزه تولید شده بودند.

وی در خصوص تخصیص ارز برای واردات ۲.۵ میلیون تن غذای مرغ نیز گفت: عدم تخصیص این مبلغ با وجود مصوّبه های قانونی سبب افزایش قیمت نهاده‌های طیور شد که همین امر ضرر و زیان تولیدکنندگان را در پی داشت و یکی از عوامل از بین رفتن میلیون‌ها جوجه شد.

رئیس قوه قضائیه در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با انتقاد از زنده ‎کُشی جوجه‌های یک روزه گفت: کشتار جوجه‌ها که دل مردم را به درد آورد، اقدامی غیر قانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی بود و بدتر از آن توجیهاتی بود که از سوی مسوولان صورت گرفت که این کار را مسبوق به سابقه و ضروری دانستند.

آیت‎الله رئیسی با تأکید بر لزوم تصمیم گیری مدبرانه در نظام تولید و توزیع و کنترل بازار، گریزی هم به نظارت بر حوزه اقتصاد مجازی زد و گفت: حوزه‌های اقتصادی در همه جوامع به ‎دلیل انتفاعی که برای سودجویان دارد، غالباً مدیریت‎ گریز و نظارت ‎گریزند در حالی که نظارت بر هر کاری نتایج مثبتی برای جامعه خواهد داشت.

رئیس قوه قضائیه در پایان سخنانش از اقدام یک قاضی که خود را به‎دلیل صدور رأی نادرست در یک پرونده مجازات کرد، تقدیر کرد.

در این جلسه آقای حشمتی رئیس دادگستری استان تهران یکی از اقدامات این دادگستری برای جلوگیری از دست ‎اندازی زمین خواران به اراضی ملّی را پیگیری ویژه سنددار کردن اراضی ملّی عنوان کرد و افزود: تسریع در حل پرونده‌های پرشاکی یکی از اولویت‌های اصلی سال ۹۹ دادگستری استان تهران خواهد بود.

دکتر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه اعلام کرد: هزینه کمک معیشتی به ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند زندانیان که به امر مقام معظم رهبری و هماهنگی بنیاد مستضعفان و قوه قضائیه در دستور کار قرار گرفته بود، تا قبل از ماه مبارک رمضان به آن ها اهدا خواهد شد.

منبع:خبرگزاري مهر