آلا کلنگ قیمت ها…

سید ابوالقاسم موسوی

مدیر مسئول

معیارپرس – این روزها خبرها حکایت از افزایش بهای ارزاق مورد نیاز مردم دارد. نکته جالب در این مورد آنست که در فهرست اقلام گران شده، مرغ و گوشت قرمز نیز خودنمایی می‌کند.این دو مورد به این علت قابل توجه هست که سخنان مسوولان ذی ربط و نیز اخبار منتشر شده در رسانه ها نشانگر این بوده است که هم شرایط تولید و هم واردات مساعد بوده و انتظار کاهش قیمت یا حداقل ثبات در بازار این ارقام مصرفی پر بیجا نیست.
اگر به حافظه خود مراجعه کنیم باید به خاطر بیاوریم که همین چند ماه پیش بود که فغان تولید کنندگان مرغ به آسمان بلند بود که تولید بیش از مصرف هست و بیم ورشکستگی مرغداران می‌رود.همچنین یادمان هست که نهادهای مربوط که از وظایفشان هست تا در این موارد تولید مازاد بر مصرف را به قیمت عادله خریداری کرده و دپو کنند تا به هنگام کمبودعرضه در بازار، باعرضه به موقع آن ، اجازه ندهند بازارازتعادل خارج شود، آن گونه که باید و شاید به وظیفه خود عمل نکردند و به شکلی به قول معروف توپ را در زمین مردم انداختند و توصیه های شبه موکد داشتند که مردم تولید عرضه شده را مازاد بر مصرفشان خریداری کنند تا تولید کنندگان زیان نبینند و ناگزیر نشوند تولید را کاهش دهند و البته شرایط نشان می‌داد بخشی از مردم همکاری کردند ولی با اینوصف خبرهای این روزها حاکی از افزایش قیمت مرغ در بازار است!
از سوی دیگر،در مورد گوشت قرمز هم گفته شد که واردات لازم انجام شده و تولید داخل نیز با عرضه
دام ارزان به کمک آمده است ،و با این حال ، همچنان خبرها نشان از افزایش بهای گوشت قرمز را می‌دهد. در این میان نکته جالب دیگر این هست که نهادها یا اشخاص ذی ربط سخن از کاهش بهای این اقلام را تکرارمی‌کنند.
به راستی کجای کار دراقتصاد ما که مربوط به این اقلام مصرفی مهم مردم هست، می‌لنگد که علی رغم تولید و عرضه مناسب، باز مردم شاهد افزایش بهای این کالاها هستند به نحوی که موجب ناتوانی بسیاری از مردم در تامین این رده از نیازمندی‌هایشان شده است و دارد از سبد مصرف آنان خارج می‌شود؟!
در پاسخ به پرسش؛ البته که باید دست به دامان متخصصان شد اما یک غور در خبرهای منتشر شده این تصور را تقویت می‌کند که ظاهرا نهادهای مربوطه توان پیش بینی شرایط تولید و عرضه و به یک معنا ، توان تشخیص وضعیت بازار را از کف داده اند و هنگامی‌به خود می‌آیند که در یک مورد بازار دچار التهاب شده و آن‌ها تنها تلاش می‌کنند تا مسکنی ناچیز را تزریق کنند و سپس می‌نشینند تا اوجی دیگر و تزریق مسکنی دیگر !و صد البته این مردم هستند که در این بالا و پایین شدن بی برنامه تولید و عرضه و آلاکلنگ قیمت ها، کمرشان خرد می‌شود!